Bilgi ve Uygulama

TEE 10: Ayarlı Dirençler

Yazar: Ulvi Asil Yılmaz
Tarih: 22.06.2019
Türkçe

Genellikle üç veya daha fazla bacağı olan ve direnç değeri ayarlanabilen devre elemanlarıdır. Kullanım alanı amacına göre ve yerine göre birçok özellik taşır. Bir iki kez ayar yapıldıktan sonra bir daha ayar gereksimi olmayan devrelerde trimpot tercih edilir. Ayarı kullanıcının ihtiyacına göre sürekli değişebilecek yerlerde potansiyometre kullanılır.

Ayarlı Direnç / Trimpot: Elektronik devrelerinde ayarı uzun süre değişmeyecek ve tornavida ile ayarlanabilen dirençlere timpot denilmektedir. Bir trimpotun piyasada satılan türlerinde çoğunlukla 3 tane bacağı bulunmaktadır. 2 bacaklı olanlar genellikle cihazlarda bulunmaktadır. Kullanıldığı yerlere göre çok turlu olarak üretilmektedir. Ayarlı direncin sembolünü aşağıda belirttim.

Şekil 1: Ayarlı direnç sembolü


Şekil 2: Ayarlı dirençler

Potansiyometre: Elektronik devrelerinde ayarı sürekli değişmesi gereken durumlada kullanımlası için üretilen ayarlanabilen dirençlere potansiyometre denir. Bir potansiyometrenin genellikle 3 tane bacağı bulunmaktadır. Potansiyometreler kullanıldığı yerlere göre çeşitli şekillerde üretilebilmektedir. Ses uygulamalarında sürgülü tipler, güç devrelerinde tel sargılı, hassas ayar gereken yerlerde çok turlu gibi...

Şekil 3: Potansiyometre sembolü


Şekil 4: Potansiyometreler

Yorumlarınız

Hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

İsim:
E-posta:
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu:
 
Tüm alanları doldurmak zorunludur. Yorumunuz kontrol edilince yayınlanacaktır. E-posta adresi yayınlanmaz.
Konular